Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Tümen mongołów pod Łęczycą
2021-03-29

Tümen mongołów pod Łęczycą


780 lat temu, w miesiącach marzec – kwiecień, ziemie polskie zostały najechane przez Mongołów pod wodzą Bajdara i Ordu. Siły mongolskie, wkraczające na polskie ziemie nie były jej głównymi siłami. Atak na Polskę był dywersją, która miała na celu odciągnięcie książąt polskich od pomocy zagrożonym Węgrom, bowiem to one były głównym celem ataku. Dowództwo mongolskie, dzięki sprawnej pracy wywiadu, zdawało sobie sprawę z powiązań politycznych i dynastycznych pomiędzy książętami polskimi, zwłaszcza Henrykiem Pobożnym, oraz królem czeskim Wacławem i królem Belą IV Węgierskim. Punktem kulminacyjnym najazdu była bitwa stoczona 9 kwietnia 1241 r. pod Legnicą, w której wojska tatarskie odniosły zdecydowane zwycięstwo.


Skutkiem najazdu było spustoszenie ziem Polskich, w tym także Łęczycy. Jak podaje kronikarz Jan Długosz : „W poniedziałek zaś Wielkanocny wróciło do Krakowa drugie wojsko Tatarów, skierowane z postojów pod Sandomierzem w stronę Łęczycy i Kujaw, po spustoszeniu ogniem i mieczem owych okolic i miejscowości, przez które przechodziło i wymordowaniu zarówno dorosłych i dzieci”.


Rewelacje Długosza na temat spustoszenia ziemi łęczycko – sieradzkiej przez mongolskie siły były przez wiele lat przyjmowane przez historiografię. Jednak dziś wielu historyków kwestionuje taki szlak armii tatarskiej. Problemem przekazu Długosza jest to, iż żadne inne źródło nie potwierdza jego wersji wydarzeń. Oczywiście, Długosz mógł posługiwać się źródłami, które nie przetrwały do naszych czasów, mógł też, co jest bardziej prawdopodobne, konfabulować. Zatem do najazdu na ziemię łęczycką, mogło nie dojść.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia