Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Witacz
2020-06-15


Diabeł Boruta witacz - znów wita


Potężna drewniana figura, wyobrażająca diabła Borutę przyjechała ostatnio do zamku. To jedna z trzech, które w połowie lat 90. XX wieku stały w naszym mieście. Wyszły spod dłuta Zbigniewa Szczepańskiego - rzeźbiarza z Kutna. Wszystkie miały ponad 3 m. wysokości.


Dwie rzeźby stały na rogatkach miasta w charakterze tzw. „witaczy” - od strony północnego i południowego wjazdu do Łęczycy. Trzecia zaś - na terenie należącym do naszego szpitala. Autor wyrzeźbił ją dla łęczyckich lekarzy w podziękowaniu za opiekę i szczęśliwy powrót do zdrowia.


Figury Boruty nie miały tyle szczęścia, co ich autor. Po kontrowersjach,które wzbudziły wśród niektórych, niezrozumieniu roli jaką pełniły oraz braku należytej konserwacji, której wymaga drewno eksponowane w warunkach plenerowych – zostały usunięte .


Losy rzeźb były różne, ale ostatecznie historia dobrze się skończyła.Jeden diabeł od dawna stoi na terenie kortów tenisowych przy ul.Dworcowej. Drugiego przygarnęli członkowie klubu motocyklowego z Kutna. A trzeci – ten, który witał wjeżdżających do Łęczycy od strony Łodzi – znalazł się u nas. Po latach garażowania (dosłownie) w obiekcie Zieleni Miejskiej, na skutek pozytywnego zbiegu okoliczności, zrozumienia i dobrej woli - trafił w miejsce najlepsze z możliwych.


Już u nas został poddany zabiegom konserwacyjnym i zyskał stałe miejsce ekspozycji. Teraz będzie etatowym ”witaczem” muzealnym. Każdy, kto przekroczy bramę Muzeum spotka się z nim oko w oko. Z naszym Borutą –najpopularniejszym diabłem w Polsce.


Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia