Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Wystawa
2020-06-04
Wystawa etnograficzna czynna po remoncieJuż jest. Otwarta, czynna, udostępniona. Nasza stała wystawa etnograficzna.


Po miesiącach ciężkiej pracy i tygodniach mozolnych czynności zakończyliśmy prace remontowe i porządkowe. Trochę przeciągnęły się w czasie, ale taka odnowa jest zawsze dużym wyzwaniem. Ponadto większość robót przeprowadziliśmy sami, wykorzystując własne siły, umiejętności i i możliwości. Panująca epidemia koronawirusa sprzyjała nam o tyle, że mogliśmy wiele czynności przeprowadzić bez pośpiechu, w sposób bezpieczny i spokojny.


Mury naszego zamku są solidne, ale nie z gumy i nie da ich się ruszyć, ani tym bardziej poszerzyć. Powierzchnia, którą mamy do dyspozycji narzuca nam takie, a nie inne możliwości ekspozycyjne. Wykorzystujemy je maksymalnie, by pokazać bogactwo łęczyckiej kultury ludowej, jej regionalną tożsamość, oryginalność zachowanych tradycji i specyficzną odmienność.


Ekspozycję pokazujmy w nowej aranżacji. Dla jej podkreślenia wprowadziliśmy specjalne elementy scenograficzne. Dzięki nim wnętrza uzyskują odpowiedni klimat. Są merytorycznie umocowane w charakterystycznych dla naszego regionu momentach historycznych, krajobrazach i obiektach zabytkowych.


Wystawę wzbogaciliśmy o nowe, nie pokazywane dotąd eksponaty, które mamy nadzieję zwrócą na siebie uwagę. Wprowadziliśmy dodatkowe oświetlenie, które wydobywa detale, kolory i urodę poszczególnych obiektów. Zadbaliśmy o teksty informacyjne i podpisy. Są one zawsze nieodłącznym uzupełnieniem każdej wystawy. Te nasze, stały się dodatkowym interesującym jej elementem.


Zachowaliśmy sobie możliwość ciągłego ingerowania w całość materii wystawienniczej. W związku z tym ekspozycja podlegała będzie nieustannym zmianom zarówno w sferze aranżacji, jak i doboru obiektów.


Turystów przyjmujemy już od początku maja.

  - Dlaczego tu tak dużo diabłów? - pytają po wejściu na ekspozycję (specjalnym, historycznym korytarzem). Tak sformułowane pytanie od razu zdradza, że to nie rdzenni łęczycanie, lecz goście z zewnątrz, którzy w Łęczycy są przejazdem albo specjalnie przybyli do naszego Muzeum. Cieszy nas, że widoczny z daleka zamek przyciąga turystów, zachęca ich do wizyty w Łęczycy i odwiedzin u nas.


Wielu z nich, po obejrzeniu wystaw muzealnych wybiera się na dłuższy, turystyczny spacer po naszym mieście.


Zapraszamy serdecznie.

Do zobaczenia w łęczyckim zamku.


Chcielibyśmy w tym miejscu gorąco podziękować pani Agacie Stasiak i panu Januszowi Jankowskiemu za użyczenie fotografii oraz panu Dariuszowi Marciniakowi za wykonanie reprodukcji obrazu. Wszystkie te prace wykorzystaliśmy przy aranżacji wystawy.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia