Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Korona
2020-08-04Figura Kazimierza Wielkiego na dziedzińcu zamkowym


Duża figura, wyobrażająca króla Kazimierza Wielkiego prawie 10 lat stała przed wejściem do zamku. Została zdemontowana na jesieni ubiegłego roku, jako że mocno zmurszała w górnej partii. Zagrażała bezpieczeństwu turystów, którzy z upodobaniem fotografowali się na jej tle.


Teraz rzeźba znów jest z nami. Tym razem król Kazimierz stanął na dziedzińcu, tuż obok tzw. Domu Starego. To ta część naszego zamku, która powstała w XIV w., czyli za czasów panowania tego władcy.


Figura poddana została zabiegom konserwacyjnym, w wyniku których zabezpieczono nie tylko nadwyrężone fragmenty, ale też pozostałą jej powierzchnię. By król mógł się prezentować w całym swym majestacie, musi jeszcze chwilę poczekać, aż zakończy się rekonstrukcja korony.


Tymczasem jej brak zauważyli bystrzy uczestnicy „Zamkowych wakacji z historią w tle” i postanowili temu zaradzić. Przygotowali dla Kazimierza własną koronę i asystowali przy wkładaniu mu jej na skronie. Korona jest wprawdzie papierowa, ale złota. Wygląda wspaniale i pięknie błyszczy w słońcu.


Warto dodać, że autorem rzeźby jest Jan Szymański, uznany twórca mieszkający w Kutnie.

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia