Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

Pro memoria
2023-07-25


Andrzej Dębowski (1938 - 2023). Pro memoria


Minęły dwa miesiące od śmierci Andrzeja Dębowskiego z Piątku. Był znakomitym rzeźbiarzem, jednym z najbardziej zasłużonych twórców ludowych regionu łęczyckiego. Dzięki swoim pracom na stałe zapisał się w annałach polskiej kultury i sztuki ludowej.


Od czasu swojego rzeźbiarskiego debiutu w 1958 r. i pierwszej nagrody za kolorowe ptaszki, Andrzej Dębowski do końca życia pozostawał wierny jednemu tematowi – ukochanym ptakom. Rzeźbił je z prawdziwą pasją i miłością. I choć w Jego bogatym twórczo życiorysie pojawiły się też inne tematy rzeźbiarskie: demoniczny, codzienny wiejski czy sakralny – ten ptasi pozostał najbliższy sercu.


Wiosną 2021 roku pan Andrzej podarował naszemu muzeum wszystkie rzeźby, które jeszcze miał w domu. Przekazał także pisma, dyplomy, listy i fotografie – słowem całe prywatne archiwum z dokumentacją wielu lat rzeźbiarskiej pracy. Powiedział wtedy, że ze względu na stan zdrowia żegna się z rzeźbą i definitywnie zamyka ten okres swojego życia.

Decyzja ta, na szczęście, nie była wtedy ostateczną. Zachęcony przez Antoniego Kamińskiego, rzeźbiarza z Kutna - Tolek mnie namówił – wspominał później, Andrzej Dębowski ponownie wziął do rąk dłuto. Tak powstały motyle. Fantazyjnie różnobarwnej jak żywe. Ostatnie „latające„ prace rzeźbiarza. Andrzej Dębowski był bardzo z nich zadowolony. Cieszył się, że znajdowały nabywców. Trafiły również do naszych zbiorów. Dziś wraz z innymi Jego ptakami są ozdobą stałej, muzealnej ekspozycji etnograficznej.


Inne Jego ptaki, wykonane w różnych okresach twórczości, zobaczyć można na naszej okolicznościowej wystawie czasowej pt. „Andrzej Dębowski (1938 – 2023). Pro memoria”.


Rzeźby Andrzeja Dębowskiego pozostaną w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

Rzeźbiarza Andrzeja Dębowskiego zachowamy w naszej pamięci.


Fotografie Andrzeja Dębowskiego oraz fragmenty filmu dokumentalnego pt. „Łęczyckie świątki i demony” z 1973 r. w reżyserii Witolda Żukowskiego m. in. z udziałem rzeźbiarza, stanowią własność Muzeum w Łęczycy.


Link do filmu https://youtu.be/kF9Dzt44sa0

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia