aktualności
Uczestnicy i wykonawcy XXII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego na zamku w Łęczycy
XXII Międzynarodowy Turniej Rycerski zbliża się wielkimi krokami. W dniach 9 - 10 lipca gościć będziemy w naszym mieście grupy rekonstruktorskie i bractwa rycerskie, których pokazy złożą się na program tegorocznej imprezy.
Każda z grup będzie występowała przed publicznością czterokrotnie, dwa razy dziennie każdego dnia w godz. od 12.00 do18.00
Przedstawiamy bliżej uczestników Turnieju Rycerskiego – Łęczyca 2022
BRACTWO RYCERSKIE ZIEMI OGRODZIENIECKIEJ GRUPA KONNA DEXTRARIUS
Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej Grupa Konna Dextrarius przyjeżdża do Łęczycy kolejny raz. Przypadnie im pełnienie głównej roli w Turnieju, jako że występ konnej drużyny bojowej rozpoczyna i kończy każdy z dwu dni trwania imprezy.
Grupa zaprezentuje turniejowej publiczności program pn. „Brama do średniowiecza’.
W barwnym widowisku zobaczymy m. in. konne pokazy paradne rycerzy ciężkozbrojnych - musztrę, jazdę w różnych szykach. Będą też zabawy rycerskie, a wśród nich: nizanie pierścieni, najazd na pieszego, rozbicie szyków wroga.
W programie znajdą się także pokazy konne nawiązujące do średniowiecznego łowiectwa. Będzie więc doskonała okazja, by podziwiać kunszt władania włócznią, mieczem i toporem.
Tradycyjnie wielkie starcie w szrankach na kopie kruszące,wymagające niezwykłej wprost zręczności, będzie zwieńczeniem każdego występu. Trzask rozpadających się drewnianych kopii,zawsze wzbudza ogromne emocje wśród turniejowej publiczności.
W pokazach grupy z Ogrodzieńca ważną rolę pełnią białogłowy.Ich obecność na placu turniejowym, współpraca w realizacji wielu punktów programu podnosi i tak już wysoki poziom prezentowanego publiczności widowiska oraz wpływa na jego ogólną wartość.
APOLINARSKI GROUP
Tę kaskaderską grupę tworzy dziesięciu jeźdźców, których łączy zamiłowanie do koni. Na nasz Turniej przyjedzie czterech z nich,wśród których będzie też sam szef grupy – Paweł Apolinarski.
To prawdziwy miłośnik koni, który całe swoje życie pod porządkował tym zwierzętom. Służył w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego,jest instruktorem jazdy konnej, ale jego prawdziwą pasją pozostaje kaskaderka konna.
Apolinarski Group pojawi się na naszym Turnieju kolejny już raz.Zespół zaprezentuje się w tzw. dżygitówce oraz w woltyżu kozackim. Pokaże także mistrzowskie posługiwanie się szablą i lancą w czasie jazdy konnej.
AMM ARCHERY
Możnapowiedzieć, że AMM Archery to turniejowi starzy znajomi. Byli w Łęczycy już kilkakrotnie i zawsze są przez publiczność serdecznie witani i szczerze oklaskiwani.
Nazwa grupy powstała od imion jej założycieli: Anny Sokólskiej, Michała Sanczenko oraz Michała Choczaja. Łączy ich fascynacja łucznictwem tradycyjnym, a zwłaszcza strzelanie z łuku typu wschodniego zarówno pieszo, jak i konno. Ten typ strzelania znany i uprawiany był w Polsce w wiekach XV - XVII.
AMM Archery ćwiczą, odtwarzają historyczne techniki bojowe i myśliwskie, startują w zawodach łuczniczych i sami są ich organizatorami. Ponadto grupa bierze udział w inscenizacjach, produkuje i naprawia sprzęt oraz prowadzi szkolenia i warsztaty łucznicze.
W czasie turnieju łęczyckiego AMM Archery pokaże łucznictwo konne wraz strzelaniem do celów statycznych oraz ruchomych. Publiczność turniejowa podziwiać będzie mogła współpracę jeźdźca i konia,precyzję strzelania i trafiania do celu. Jak zwykle oklaskiwać będziemy wszystkich przedstawicieli AMM Archery, ale szczególną sympatię skierujemy ku Annie Sokólskiej, która jest niekwestionowaną gwiazdą grupy.
Anna Sokólska jest najwyższej klasy zawodniczką i najlepszą wśród kobiet w Ogólnopolskim Rankingu Łuczników Konnych. Jest też najwyżej notowaną w łucznictwie konnym kobiet na świecie.
AMM Archery przywiezie do Łęczycy dwa konie. Będzie to Czanar oraz Laufer.
AKADEMIA SZERMIERZY
Przedstawiciele warszawskiej Akademii Szermierzy będą naszymi gośćmi już kolejny raz. Na co dzień trenują, prezentują oraz uczą innych szlachetnej sztuki władania bronią białą. Rekonstruują dawne zasady walki, stawiając na wszechstronny rozwój szermierza.Korzystają przy tym z wiedzy, pochodzącej z dawnych traktatów szermierczych, łącząc ją umiejętnie ze współczesną metody kąnauczania szermierki, zapasów oraz innych sportów walki.
Kadrę Akademii Szermierzy tworzą:
Rafał Kalus - prezes – medalista zawodów mieczowych, rapierowych oraz szablowych w szermierce pojedynkowej, turniejach sportowych Dawnych Europejskich Sztuk Walki oraz szermierki historycznej.
Jarosław Kokot – instruktor – uczestnik i medalista turniejów Dawnych Europejskich Sztuk Walki i szermierki historycznej
Antoni Olbrychski - instruktor – zdobywca 49 medali i trofeów na zawodach szermierki historycznej w kraju i za granicą.
Mamy nadzieję gościć ich znowu na naszym Turnieju.
Z przedstawicielami Akademii Szermierzy spotkać się będzie można na dziedzińcu zamkowym, gdzie prowadzić będą specjalne warsztaty szermiercze. Będzie więc okazja m. in. sprawdzić się w czasie pojedynków na bezpieczne symulatory broni.
SAGITTARI ST. GEORGI – ŁUCZNICY ŚW. JERZEGO
Łucznicy św. Jerzego (Sagittari st. Georgi) od lat są stałymi uczestnikami łęczyckich Turniejów Rycerskich. W większości związani więzami rodzinnymi z historyczną ziemią łęczycką, swoją obecność na naszym zamku uważają niemalże za obowiązkową.
Członkowie grupy, nawiązujący w swoich pokazach do tradycji łuczników angielskich, zaprezentują się turniejowej publiczności w dwu różnych odsłonach. W pierwszej – łuczniczej pokażą publiczności swój kunszt w posługiwaniu się łukiem i strzelaniu do celu, także z użyciem płonących strzał.
W odsłonie drugiej – artyleryjskiej publiczność zobaczy i usłyszy opowieść o historii broni czarno - prochowej. Do jej zilustrowania wykorzystane zostaną różne rodzaje broni, począwszy od jednostrzałowych piszczeli, poprzez hakownice i arkebuzy, aż po ciężkie bombardy.
Łucznicy św. Jerzego prowadzić będą w czasie Turnieju warsztaty. Wszyscy chętni będą mogli poznać bliżej łuk, spróbować trafić do celu, porozmawiać z fachowcami o ich łuczniczych fascynacjach.
Łucznicy św. Jerzego oraz ich goście – specjalizujący się w łucznictwie historycznym wezmą udział w rozgrywanej w czasie Turnieju,specjalnej rywalizacji łuczniczej. Rozstrzygnięcie zawodów oraz wręczenie nagrody dla zwycięzcy nastąpi pod koniec drugiego dnia imprezy. Fundatorem nagrody dla najlepszego łucznika Turnieju Łęczyca 2022 jest Starostwo Powiatowe w Łęczycy.
GRUPA VANCOS
Czeska grupa Vancos już kilkakrotnie była gościem naszego Turnieju. Prezentowane przez nią pokazy ptaków drapieżnych cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Publiczność uwielbia oglądać popisy skrzydlatych artystów, wyuczone w czasie wielogodzinnych treningów. Lubi też wszelkie niespodzianki, które zawsze mają miejsce w czasie tych pokazów.
Szef grupy – Jean VanCop zjednuje sobie publiczność turniejową dowcipną konferansjerką. Zaprasza też widzów do udziału w pokazie, czym zapewnia im bliski kontakt z ptasimi drapieżnikami.Emocje, które towarzyszą tym spotkaniom na długo pozostają w pamięci ich uczestników
CHORĄGIEW ZACIĘŻNA ZIEMI KUJAWSKIEJ
Bractwo Rycerskie Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej po razpierwszy będzie gościem łęczyckiego Turnieju. Grupa istnieje od2018 r., a tworzą ją prawdziwi pasjonaci średniowiecznego odtwórstwa historycznego.
Bractwo skupia się na prezentacji realiów życia z przełomu XIV i XV w. Aranżuje obóz, w którym znajdują się stylizowane namioty,a widzowie mogą oglądać m. in. broń, elementy wyposażenia, a także średniowieczną zastawę stołową.
Obóz Chorągwi Zaciężnej tętni prawdziwym życiem, bowiem tu m.in. mennica bije monety, przedstawiciel władzy wydaje okolicznościowe glejty, zaś kat w gotowości czeka na skazańca.
W czasie naszego turnieju Chorągiew zaprosi widzów do udziału w rycerskich warsztatach. Będzie więc można nauczyć się m. in.podstaw fechtunku
"Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie".