Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

aktualności

XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski
2023-07-10


Turniej, Turniej i już po...


Miniony, upalny weekend spowodował, że wybór był następujący; albo zostać w domu, albo pojechać nad wodę, ewentualnie wybrać się na Turniej Rycerski do Łęczycy.


Nasza impreza przyciągnęła, jak zwykle, rzesze turystów, których nie tylko interesuje historia i tradycje średniowiecznego rycerstwa, ale też uwielbiają niepowtarzalny klimat naszego, kazimierzowskiego zamku oraz jarmarczny zgiełk, panujący na podgrodziu.


Na XXIII już edycji Turnieju Rycerskiego publiczność oklaskiwała, po raz pierwszy obecną w Łęczycy, grupę Agentura Hector. Goście ze Słowacji zaprezentowali swoją wizję turnieju bojowego. Znalazło się w niej zaskakujące połączenie tradycji rycerskich z nowoczesnością.

Po emocjonalnych występach Łuczników św. Jerzego, a szczególnie po wystrzałach z broni czarnoprochowej, nad dziedzińcem zamkowym, jak zwykle, gęsto snuł się dym. W tym roku bardziej dokuczliwe niż dymy okazały się tumany kurzu (mimo zraszanej wcześniej trawy), które po dynamicznych, wykonywanych często na granicy ryzyka, występach konnych: kaskaderskich w wykonaniu Apolinarski Group oraz łuczniczych prezentowanych przez AMM Archery.

Rycerze piesi z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej mężnie stawiali czoła japońskim samurajom oraz konkurowali z rzymskimi pretorianami.

Umiejętności ptaków drapieżnych, prezentowane przez szefa grupy Vancos, ponownie zachwyciły widzów, zgromadzonych na trybunie, ale wystraszyły zamkowe gołębie. 


Pobudzone jaskółki, krążyły nad dziedzińcem w niecierpliwym oczekiwaniu sobotnie na fireshow czyli egzotyczne dzieło Arta Foc pt. Dia de los Muertos. Był to taniec ognia w gorących, meksykańskich rytmach, który przyciągnął na dziedziniec zamkowy prawdziwe tłumy. Po pokazie, zachwyceni widzowie długo nie opuszczali swoich miejsc, głośno skandując „jeszcze, jeszcze”.


Do zobaczenia więc na następnym Turnieju.   Foto: Muzeum w Łęczycy, J. Ziółkowski, Ł. Wasiak

Zobacz także:


Partnerzy Muzeum w Łęczycy

homeaktualnościo muzeumdla zwiedzającychimprezyoferta muzeumsponsorzygaleriaENGLISHDeklaracja dostępnościdotacje/zamówienia publicznemapa serwisu
copyright © 2017 | wykonanie serwisu IRN Multimedia